Ev Arkadaşı Yaşantısında Püf Noktaları

Ev Arkadaşı Yaşantısında Püf Noktaları

İster yeni atanmış bir memur olun, ister yalnızlık eğiliminde olun, bir oda arkadaşına sahip olmak uygun bir seçenektir. Bu tür bir yaşam durumuna girmeden önce, neye bulaşacağınızı güzelce bir anlayın.

 

 

Oda Arkadaşının Faydaları

Özellikle kentsel alanlarda bir oda arkadaşına sahip olmanın birçok faydası olabilir. İşte insanların bir daireyi veya evi paylaşmayı seçmelerinin bazı nedenleri.

 

 

 

Yurt hayatınızı Şekillendirmek için 9 İpucu

 • Yaşam alanınızın maliyetini paylaşacak ve tasarruf edeceksiniz.

 • Bir evde veya dairede birden fazla kişinin bulunması her zaman güvenlidir.

 • Eğer aynı zamanda arkadaşsanız, konuşacak ve dertleşecek birileriniz olacaktır.

 

 

Ev Arkadaşı Görgü Kuralları

İster bir üniversite öğrencisi olun, ister ekonomik nedenlerle bir oda arkadaşına ihtiyacı olan genç bir yetişkin olun, bazı önemli kurallarına uyarsanız çok daha iyi bir deneyim yaşarsınız .

 

 • Bazı temel kurallar belirleyin . Yeni oda arkadaşınızla yapmanız gereken ilk şey oturup kısa bir kurallar listesi oluşturmaktır. Bu bir karşılıklı konuşma olmalıdır, bu nedenle önce her birinizin beklediği en önemli şeyleri listeleyin. Faturaların nasıl bölüneceğini, kimin neyi ödediğini, misafirlerle ilgili politikaları, temizlik programını ve aklınıza gelebilecek her şeyi ekleyin.

 • Sormadan ödünç almayın. Ev arkadaşınız yıllardır giyilmeyen en şirin bluza sahip olabilir ama bu size sormadan giyme hakkını vermez. Onu özel bir gün için saklıyor olabilir. Önce izin isteyin ve her zaman onun isteklerini yerine getirin. Size izin verirse ve üzerine bir şey dökerseniz, profesyonelce temizlenmesi için para ödeyin. Bu işe yaramazsa, öğeyi değiştirin.

 • Diğer kişinin alanına saygı gösterin. Ne kadar dışa dönük olursa olsun herkesin biraz kişisel alana ihtiyacı vardır , bu yüzden diğer kişinin alanına izinsiz girmekten kaçının. Onun odasına asla kapıyı çalmadan girmeyin.

 • Altın Kuralı takip edin. Oda arkadaşınızla ilgili şüpheli bir harekette bulunmadan önce durun ve işler tersine dönse nasıl hissedeceğinizi düşünün. Altın Kuralı takip etmek ilişkinizi kurtarabilir.

 

 • Misafir davet ederken saygılı olun. İster bir akşam yemeği partisine, ister bir gecelik konaklamaya birini davet ediyor olun, bunu oda arkadaşınızla tartışmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir partiye veya başka bir etkinliğe ev sahipliği yapmadığınız sürece, oda arkadaşınızın eğlenceyi veya harcamaları paylaşmasını asla beklemeyin.

 • Kendi pisliklerinizi temizleyin. Bir pislik yaparsan, temizle. İkiniz birlikte ev sahipliği yapmadığınız sürece, oda arkadaşınızın bir partiden sonra temizliğe yardım etmesini beklemeyin. Ayrıca ertesi gün için dağınıklığı bırakmamalısınız çünkü diğer kişi sabah kalktığında kirli bulaşıklar ve kırıntılarla yüzleşmek zorunda kalmamalıdır. Eğer bir banyo varsa düzgün ve sırayla kişisel eşyalarınıza sahip çıkmalısınız.

 • Ellerinizi diğer kişinin yemeklerinden uzak tutun. En sevdiğiniz dondurmanın bir kartonu aniden dondurucuda göründüğünde, onun yarısının size ait olduğunu düşünmeyin. Ev arkadaşınızdan izin almadan bir lokma bile tadına bakmayın. Onu özel bir gün için saklıyor olabilir veya yemek bütçesinden kalan son parayla satın almış olabilir. Eğer sorarsan ve limit dışı olduğunu söylerse, kendi haline bırak. Gerçekten istiyorsan, dışarı çık ve kendin al.

 •  

   

 • Kişisel zaman ihtiyacına saygı gösterin. Ev arkadaşınızı kitap okurken görürseniz, onu sürekli sohbet ederek bölmeyin. Ertesi sabah erkenden işte olması gerektiğini biliyorsanız, gürültü seviyesini düşük tutun. Oda arkadaşlarının uyuduklarını birbirlerine bildirmelerinin bir yolu, yatak odasının kapı koluna asılabilecek küçük bir "uyku" işareti yaptırmaktır.

 • Kendi evcil hayvanlarınıza iyi bakın. Siz ve oda arkadaşınız evcil hayvanlara izin verildiğini kabul ettiyseniz, diğer kişinin sizinkiyle ilgilenmesini beklemeyin. Kendi kedinizi besleyin, kendi köpeğinizi gezdirin, kedinizin kum kabını toplayın ve kafesin altından kuş tohumlarını süpürün. Ev arkadaşınız ekstra cömert hissediyor ve sizin için yapıyorsa, minnettarlık gösterin ve karşılığında onun için bir şeyler yapmayı düşünün. Diğer bir seçenek de, bazı evcil hayvan bakım görevlerini sırayla almak için karşılıklı bir anlaşma yapmaktır.

 • Oda arkadaşın hakkında dedikodu yapma. Yakın çevrede yaşarken dedikodu için mükemmel bir konu olacak bir şey keşfedeceksiniz .Bunu sakın yapma. Onun da sizin üzerinizde iyi olduğunu unutmayın ve kötü alışkanlıkların dünyaya yayınlarsa nasıl hissedeceğinizi düşünün .

 • Aşırı hassas olmayın. Oda arkadaşı olmak, en iyi arkadaş olmanız gerektiği anlamına gelmez. Oda arkadaşınız sizi dahil etmeden planlar yapıyorsa, takılmaktan hoşlandığı başka arkadaşları olduğunu kabul edin. Ayrıca, diğer arkadaşlarına karşı olumlu bir tavrınız varsa, daha sık dahil olmanız muhtemeldir. Çoğu insan yapışan ve boğan birine içerler.

 • Sorunlarla hızlı bir şekilde ilgilenin. Bir sorun fark ettiğinizde, oda arkadaşınıza konuşma zamanının geldiğini bildirin. Konunuzla gerçekçi bir şekilde tartışmaya girin ve suçlamalar yapmaktan veya sürekli onu düzeltmeye çalışmaktan kaçının . Asla sessiz muamele, pasif agresif davranış veya bağırarak durumla başa çıkmaya çalışmayın. Çoğu sorun çözülebilir. Ancak, üzerinde anlaşamayacağınız bir konuysa, kendi yollarınıza gitmeyi düşünebilirsiniz.

 

 

Ev Arkadaşı Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm oda arkadaşı düzenlemeleri olumlu değildir. Biriyle aynı odada kalmaya karar vermeden önce, kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

 

 • Anlaşır mısın Anlaşamadığınız bir oda arkadaşına sahip olmak sefil olabilir.

 • Uykunuzu veya sosyal hayatınızı etkileyecek çakışan çalışma saatleriniz var mı? Biriniz gece vardiyasında çalışırken diğeriniz 9'dan 5'e mi çalışıyor? Eğer öyleyse, ihtiyacınız olduğunda uyumak zor olabilir.

 • Birbirinizin sinirlerini bozacak çelişkili sosyal yaşamlarınız mı var? Bir parti hayvanı, genellikle çok fazla sessiz zamana değer veren biri için iyi bir oda arkadaşı olmaz.

 • Bu kişinin faturaları zamanında ödeyeceğine güveniyor musunuz? Bir beleşçinin faturasını ödemek istemezsiniz.

 • Temizlik örgü stilleriniz var mı? Titiz bir hizmetçiyseniz ve diğer kişi salaksa, ilk haftanın sonunda birbirinizin saçını yolmaya hazır olacaksınız. "Garip çift" sadece filmlerde ve dizilerde işe yarar.

 

Bir oda arkadaşına sahip olmak, para biriktirmek veya arkadaşlık kurmak istediğinizde bir lütuf olabilir. Ancak, yerleşik kurallarınız yoksa ve birbirinizin yaşam tarzlarına saygı duymazsanız, hayatınızı perişan edebilir.